Згідно з даними Українського інституту інтелектуальної власності, станом на 1 липня 2021 року, за період незалежності в Україні запатентовано 128 855 винаходів, 148 021 корисну модель та 44 022 промислові зразки. Редакція Інновації 24 розповідає про сучасні перспективні розробки українців, що невдовзі можуть підкорити весь світ.

Читайте також Від ідеї до розробки: винахідники, які прославляють Україну на світовій арені

BIOsens

Українська компанія BIOsens розробила прилад для експрес-діагностики продуктів на вміст мікотоксинів. Мобільний пристрій допомагає за 30 хвилин виявити токсичні речовини у польових умовах, без встановлення стаціонарного обладнання чи проведення хроматографічного аналізу в лабораторіях, де такий процес триває близько 6 годин.

Мобільний аналізатор BIOsens / Фото EU4Business

Ті експрес-методи діагностики, які зараз є на ринку, мають похибку від 40 до 50%, в той час, як аналізатор української розробки – близько 35%. Команда працює над удосконаленням цього показника до максимум 10% та міжнародною сертифікацією, щоб повноцінно вийти на ринок.

Зверніть увагу Віртуальна реальність: український стартап отримав грант у розмірі 310 тисяч доларів

До слова, зараз пристрій перебуває на етапі пілотних тестувань та вже має потенційних клієнтів в Україні, Європі, Африці та США. Всі вони – фермери, трейдери, компанії-переробники сировини, фермери-тваринники (перевірка корму на вміст токсичних речовин) та консультанти аграрної галузі. Завдяки розробці винахідник пристрою Андрій Карп’юк увійшов до рейтингу інноваторів Східної Європи New Europe 100.

Українська розробка BIOsens: дивіться відео

Cardiomo

Портативний пристрій із гнучкого силікону Cardiomo розробило подружжя Роман та Ксенія Бєлкіни. У матері Романа виникли незначні проблеми зі здоров’ям, і він вирішив створити апарат, який дозволяв би оцінити здоров’я близької людини навіть на відстані.

Так з'явився прилад Cardiomo, який кріпиться до людського тіла за допомогою електродів, і цілодобово зчитує електрокардіограму та серцевий ритм, аналізує роботу легенів, частоту дихання і температуру організму.

Портативний пристрій Cardiomo / Фото Cardiomo

Всі дані пристрій передає через Bluetooth на смартфон чи планшет, а штучний інтелект обробляє та аналізує інформацію, повідомляє користувача про найменші відхилення. Засновники наголошують, що Cardiomo здатен попередити близько 40 різноманітних захворювань, зокрема, серцево-судинних, які дуже складно передбачити без постійного моніторингу.

Штучний інтелект аналізує зібрані дані / Фото Cardiomo

Прилад можна носити цілодобово, приймати у ньому душ чи плавати, а заряду акумулятора вистачить на 10 днів. Винаходом українців зацікавились безліч лікарень та компаній у галузі охорони здоров'я, зокрема в Європі. Cardiomo здатен врятувати не одне людське життя.

Винахід українців Cardiomo: дивіться відео 24 каналу

Onipko Rotor

Унікальні вітряки, які виробляють електроенергію навіть при мінімальній швидкості вітру, винайшов український вчений з Полтавщини, доктор технічних наук Олексій Оніпко. Замість традиційних лопастей у своїх вітряних генераторах наш земляк вирішив використати об'ємні спіралі.

Вітряки мають форму спіралі / Фото Onipko Rotor

На розробку вченому знадобилось 10 років – разом з трьома онуками та сусідами-ентузіастами у своєму дворі він створив унікальний винахід, який перевернув уявлення світу про зелену енергетику.

Цікаво В Україні випробують електропотяг швейцарської компанії Stadler

Вітряки Оніпка здатні генерувати енергію при швидкості вітру від 0,3 метра за секунду, в той час, коли традиційні вітряки з лопастями потребують швидкість щонайменше 3 метри за секунду.

Українські вітряки набагато енергоефективніші, ніж традиційні / Фото Onipko Rotor

Onipko Rotor зацікавились в Італії, Естонії, Азербайджані, Казахстані та інших країнах. Найбільше уваги розробці українця приділила Німеччина. Однак серійного виробництва поки немає – Олексій готовий надати права на свій винахід іноземцям, лише якщо ті збудують завод з виробництва на території України.

Унікальний вітряк Onipko Rotor: дивіться відео

ADAM

Справжнім проривом у галузі ортопедичної хірургії незабаром може стати технологія від засновників українського стартапу Kwambio. Їхній проєкт ADAM вже спричинив фурор за кордоном, хоча в Україні про нього досі знають далеко не всі.

Завдяки технологіям 3D-друку медичні працівники зможуть моделювати та видруковувати кісткові імпланти, застосовуючи індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Штучні стерильні імпланти мають властивість саморозсмоктуватись, стимулюють остеогенез (процес відновлення кісткової тканини) і з часом повністю заміщуються природним матеріалом.

Українська технологія ADAM / Скриншот з сайту adambioprinting.com

Українська розробка дозволить у майбутньому обійтись без металевих кріплень під час першої операції з остеосинтезу (заміни та фіксації кісткових уламків), а повторні оперативні втручання, щоб вилучити конструкції, будуть попросту непотрібними. Технологія вже успішно пройшла всі необхідні доклінічні дослідження і з'явиться на ринку у 2022 році.

Технологія ADAM: дивіться відео

RE-leaf PAPER

Колись звичайний український школяр, а нині успішний стартапер Валентин Фречка, знайшов спосіб видобувати целюлозу з опалого листя. Замість того, щоб вирубувати ліси, тепер задля виробництва паперу можна використовувати постійно відновлювальний ресурс, який восени просто валяється під ногами.

Екологічна розробка українця / Фото з фейсбук-сторінки Валентина Фречки

Один лише Київ збирає близько 120 тисяч тонн опалого листя щороку, і цього достатньо, щоб RE-leaf PAPER зміг виробити близько 40 тонн целюлози. У травні 2021 року українському стартапу вдалось продати майже 1,5 тонни своїх екопакетів всього за 2 тижні.

До теми В Україні запускають онлайн-платформу "ЕкоСистема", у якій зібрана інформація про довкілля

Євросоюз планомірно забороняє одноразовий пластик, та й в Україні вирішили відмовитись від неекологічних торбинок. Коли RE-leaf PAPER пройде сертифікацію в ЄС, український папір з опалого листя неодмінно підкорить світ.

Український папір з опалого листя: дивіться відео